sobota
| 24 marca 2018

Dziś odbędzie się "Strajk Kobiet": Domagamy się pełni praw reprodukcyjnych!

Redakcja: | 08 marca 2018
Warszawski Strajk Kobiet

Dziś Dzień Kobiet – święto naszych wspaniałych Dam. W tym dniu o swoje prawa (podobno łamane) zamierza walczyć feministyczny ruch "Międzynarodowy Strajk Kobiet – Siła Kobiet". Protesty odbędą się w kilku miastach Polski (w tym w stolicy) oraz poza granicami naszego kraju.

"Tym razem ruszamy z placu Konstytucji, gdzie rok temu odbył się finał I Międzynarodowego Strajku Kobiet. Pokażmy solidarność i siostrzeństwo, pokażmy naszą siłę, przypomnijmy, że mimo iż Polki uzyskały prawa wyborcze już sto lat temu, to nadal mamy o co walczyć i zamierzamy głośno domagać się respektowania naszych praw!"

– piszą organizatorzy na swoim Facebooku.

Czego się domagają?

1. Pełni praw reprodukcyjnych (utrzymania standardów opieki okołoporodowej, dostępu do nowoczesnej bezpłatnej antykoncepcji i zabiegów sterylizacji, dostępu do bezpiecznego przerywania ciąży, dofinansowania in vitro, badań prenatalnych najnowszej generacji).

2.Państwa wolnego od zabobonów (rzetelnej edukacji seksualnej, edukacji szkolnej zgodnej z wiedzą naukową, opieki medycznej, nie watykańskiej, likwidacji tzw. "klauzuli sumienia”, religii w parafiach i na koszt Kościoła, niezależnej komisji ds. pedofilii w Kościele, wymierzenia bezwzględnych kar sprawcom i osobom winnym ukrywania przestępstwa pedofilii w Kościele).

3.Wdrożenia i stosowania Konwencji Antyprzemocowej (przesunięcie finansowania budżetowego z Kościoła na organizacje zajmujące się walką z przemocą wobec kobiet i przemocą domową, bezwzględnego ścigania i karania sprawców przemocy domowej, bezwzględnego ścigania gwałcicieli i wdrożenia procedur zapobiegających wtórnej wiktymizacji, ochrony ofiar i izolacji sprawców, współpracy rządu z organizacjami pozarządowymi przy wdrażaniu Konwencji Antyprzemocowej, ścigania mowy nienawiści jako źródła przemocy).

4.Poprawy sytuacji ekonomicznej kobiet (zabezpieczenia emerytalnego nieodpłatnej pracy kobiet, realnego zabezpieczenia społecznego rodzin osób z niepełnosprawnościami, skutecznego ściągania alimentów przez państwo i karania dłużników alimentacyjnych, podniesienia progu uprawniającego do świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego do średniego wynagrodzenia, równości płac bez względu na płeć).

5.Polski dla wszystkich (Polski będącej państwem prawa, w którym są wolne sądy, wolne wybory i wolne media, Polski, w której prawa człowieka są dla wszystkich, w tym kobiet, osób LGBTQIA+, z niepełnosprawnościami, mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych, seniorów, osób o trudnej sytuacji ekonomicznej, Polski, w której zdelegalizowane są organizacje odwołujące się do faszyzmu i nazizmu i podejmowane są działania przeciwko militaryzacji społeczeństwa, Polski w Unii Europejskiej).

"Kulminacja demonstracji odbędzie się w sercu miasta – na rondzie Dmowskiego, regularnie zawłaszczanym przez ugrupowania nacjonalistyczne. Chcemy odzyskać przestrzeń publiczną dla kobiet. To właśnie nam, kobietom podejmującym codziennie wysiłek, prowadzącym mało spektakularną walkę w trudnej rzeczywistości należy się pomnik. Postawimy go właśnie 8 marca! Bądźcie tam z nami!"

– czytamy na Facebooku Siły Kobiet – Międzynarodowego Strajku Kobiet Warszawa.

"Od Rosario po Puławy, od Wrocławia po Canberrę - jesteśmy wszędzie. Pokazujemy to 8 marca - pikietując, organizując happeningi, akcje edukacyjne, spacery herstoryczne i koncerty. W Polsce i na świecie, w ramach II Międzynarodowego Strajku Kobiet"

– piszą organizatorzy.

 

facebook.com/Pablo/Fot. YouTube


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij