Ewa Zajączkowska | 01 marca 2021
Lockdown w Polsce – jakie odszkodowania przysługują przedsiębiorcom? Komentują Warzecha i Çoban
Według Anny Çoban obecnie wprowadzany lockdown, nie miał nigdy miejsca w historii IIIRP i ciężko porównywać go do jakiejkolwiek innej sytuacji, która wydarzyła się w przeszłości. "Tak naprawdę to z czym się mierzymy prawnie, jest nową sytuacją nie tylko dla rządzących, ale również dla całego wymiaru sprawiedliwości" – powiedziała mecenas Anna Çoban.
Lockdown – przedsiębiorcy mogą powoływać się na artykuł 417 Kodeksu Cywilnego
Zapytana przez Łukasza Warzechę jakie możliwości prawne posiada przedsiębiorca, który został pokrzywdzony przez wprowadzony lockdown i wszelkie narzucone przez rząd obostrzenia, mecenas Anna Çoban powołała się na artykuł 417 Kodeksu Cywilnego:
Na podstawie tego przepisu przedsiębiorca jest w stanie żądać od Skarbu Państwa nie tylko utraconych zysków, ale również tych korzyści, które by otrzymał, gdyby rozporządzenia Rady Ministrów nie zostały wprowadzone w życie.
Czytaj także: Niedzielski szczerze: Nasze wszelkie plany niestety się nie sprawdzają
Mecenas Anna Çoban odniosła się również do różnic między obecną sytuacją, a przypadkiem gdyby lockdown został poprzedzony w wprowadzeniem stanu nadzwyczajnego, który jest przewidziany w Konstytucji i w teorii mógłby ułatwić przedsiębiorcom dochodzenia swoich roszczeń:
Na podstawie ustawy i Konstytucji w momencie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej lub stanu nadzwyczajnego, wtedy jakby z automatu wiadomo, że prawa obywatelskie, w tym również prawa przedsiębiorców są ograniczone. W takim przypadku przedsiębiorcy mają bezpośrednią podstawę do żądania odszkodowania od Skarbu Państwa. Obecnie jesteśmy w trochę innej sytuacji, trochę takiej skomplikowanej, a można nawet powiedzieć patowej. Ponieważ mamy rozporządzenia, mamy Konstytucję, a nie mamy wprowadzonego stanu klęski żywiołowej, stanu nadzwyczajnego. Rozporządzenia również nie są wprowadzone na podstawie ustawy. Więc z jednej strony jest ciężej przedsiębiorcom żądać i dochodzić swoich roszczeń, ale jednocześnie są też podstawy ogólne z Kodeksu Cywilnego na podstawie, których przedsiębiorcy mogą wnosić pozwy i wnosić o roszczenia do Skarbu Państwa.