Redakcja | 29 marca 2021
Kanał Sueski odblokowany! Udało się ściągnąć kontenerowiec z mielizny

Morska agencja transportowa Inchcape Shipping poinformowała wczesnym rankiem, że kontenerowiec Ever Given, który na początku zeszłego tygodnia zablokował Kanał Sueski, został ściągnięty z mielizny.
Kanał Sueski był zablokowany przez prawie tydzień
Kanał Sueski odblokowany! Morska agencja transportowa Inchcape Shipping Services przekazała na Twitterze, że kontenerowiec Ever Given został z powodzeniem ściągnięty z mielizny ok. godz. 4.30 lokalnego czasu.
Jak wynika ze zdjęć udostępnionych w poniedziałek rano agencji Reuter, prawie 400-metrowy statek zajmuje już normalną pozycję w Kanale, ale jeszcze nie płynie. Kontenerowiec został ściągnięty z mielizny, ale zanim opuści Kanał Sueski, musi zostać poddany wstępnej inspekcji.
Prezes Zarządu Kanału Sueskiego (SCA) generał Osama Rabei potwierdził, że statek został częściowo ściągnięty z mielizny po udanej reakcji na manewry "ciągnij i pchaj". Przekazał, że pracujące ekipy już prawie odpowiednio ustawiły statek, a jego rufa przesunęła się o 102 metry od brzegu Kanału.
Kiedy w poniedziałek o godz. 11.30 czasu lokalnego nadejdzie przypływ, ratownicy wznowią próby wyciągnięcia statku na środek drogi wodnej i skierowania go w stronę Wielkiego Jeziora Gorzkiego, szerokiego odcinka wody w połowie między północnym a południowym końcem Kanału, gdzie zostanie on poddany badaniom technicznym.
– wyjaśnił prezes SCA.
Jak podaje Bloomberg, nie jest wiadomo jednak jeszcze, jak szybko Kanał Sueski zostanie otwarty dla pozostałych statków.
Żona Czabańskiego dostała dobrze płatną posadę w paliwowej spółce
Kanał Sueski został zablokowany przez 400-metrowy kontenerowiec
Ever Given, 400-metrowy kontenerowiec obsługiwany przez Evergreen Group z Tajwanu, zablokował kanał w zeszły wtorek. Statek utknął bokiem na jednej z najbardziej ruchliwych arterii żeglugowych na świecie, blokując najkrótszą trasę żeglugową z Azji do Europy. Nad odblokowaniem kanału pracowało osiem holowników. Prawie 19 000 statków przepłynęło przez Kanał Sueski w zeszłym roku, według władz kanału.
Około 12 procent światowych dostaw przechodzi przez Kanał Sueski, w tym duże ilości ropy naftowej i gazu ziemnego. Tankowce nie tylko podróżują na północ z krajów Zatoki Perskiej do Europy, wiele statków przewożących rosyjskie surowce energetyczne płynie na południe kanałem w kierunku Azji.
Statkom pozostały dwie opcje: poczekać przy ujściu kanału lub pokonać tysiące kilometrów wokół Przylądka Dobrej Nadziei w RPA. Ten drugi wybór opóźniłby przybycie ładunku o około tydzień.
rmf24.pl/fot.twitter