sobota
| 08 sierpnia 2020
Tomasz Cukiernik | 06 stycznia 2020

Idealny kandydat Konfederacji

Idealny kandydat Konfederacji

Za nami trzy pracowite weekendy, podczas których w 12 konwencjach wojewódzkich dziewięciu kandydatów Konfederacji walczyło o nominację do wyborów prezydenckich. Za tydzień ostatni weekend głosowań, a za dwa tygodnie – 18 stycznia 2020 roku w Warszawie odbędzie się zjazd elektorski, na którym zostanie wyłoniony zwycięzca prawyborów.

Oczywiście największe kontrowersje wzbudziła sprawa 30 złotych, jakie osoby chętne muszą wpłacić, by móc głosować w prawyborach. Ale bądźmy szczerzy, politycy Konfederacji nie uważają demokracji za optymalne rozwiązanie ustrojowe. Niektórzy z nich są nawet zdania, że demokracja w Polsce powinna zostać ograniczona w ten sposób, by wyborcy musieli właśnie płacić za swój głos. Wtedy zastanowiliby się kilka razy nad decyzją. Inni uważają, że należałoby pozbawić czynnego prawa wyborczego osoby żyjące z zasiłków socjalnych. Takie pomysły głosi na przykład poseł Konfederacji Dobromir Sośnierz, wiceprezes partii KORWiN. Natomiast przyjęcie tej formy przy wyborze kandydata konfederaci tłumaczą tym, że akurat wyborcy tej formacji politycznej są znacznie lepiej obyci i świadomi politycznie niż wyborcy pozostałych partii politycznych.

Polska racja stanu

Udało mi się zajrzeć na prawybory do Katowic, gdzie uprawnionych do głosowania było prawie 800 osób, ale w głosowaniu wzięło udział 650 osób. Podczas tej konwencji – podobnie jak i pozostałych – wszyscy kandydaci mogli się wypowiedzieć na scenie. O kolejności przemawiających zdecydowała procedura losowania i każdy miał na to 10 minut.

Pierwszy przemawiał były poseł PiS Krzysztof Tołwiński, rolnik, który powiedział, że prezydent powinien stać na straży własności.

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska, prawnik, mówiła o "łacińskim państwie narodu polskiego" oraz postawiła dość kontrowersyjną jak na Konfederację tezę, iż "nieprawdą jest, że potrzebujemy mniej państwa. Potrzebujemy lepszego państwa", dodając, że przedsiębiorcy potrzebują ochrony ze strony państwa przed obcym kapitałem.

Poseł Konfederacji Krzysztof Bosak, prezes Ruchu Narodowego, mówił o Konfederacji jako o fenomenie politycznym, zaznaczając, że do końca nie będzie wiadomo, kto wygra te prawybory. Stwierdził też, że Polska nie powinna się pakować w żadne obce konflikty i nawiązując do konferencji w sprawie Iranu, stwierdził, że "głos prezydenta powinien być głosem protestu przeciwko robieniu w Polsce jakichkolwiek narad wojennych w obcych sprawach". Podkreślił, że prezydent powinien bronić przede wszystkim polskiej racji stanu.

Poseł Konfederacji Artur Dziambor, nauczyciel i przedsiębiorca, wiceprezes partii KORWiN, przytoczył anegdotę, iż o Konfederacji głoszono takie brednie, że jak po raz pierwszy zaproszono go do studia TVN, to czuł, iż wrażenie jest takie, że "w sumie nie wiadomo, czy ten stolik podpalę czy obsikam". Jego zdaniem Konfederacja ma być nową jakością: połączeniem sił patriotycznych, wolnorynkowych, tradycyjnych, katolickich.

Były poseł Kukiz'15 Paweł Skutecki z formacji Zjednoczeni reprezentuje środowiska osób wykluczonych i w związku z tym na scenę zaprosił Jowitę Kowszyn-Sumarę, której syn stał się ofiarą systemu medycznego oraz Dariusza Ćwika, prezesa Stowarzyszenia Poszkodowanych Przedsiębiorców RP, który reprezentuje przedsiębiorców niszczonych przez skarbówkę i ZUS.

Poseł Konfederacji Janusz Korwin-Mikke, prezes partii KORWiN, oskarżał USA, że po zabójstwie irańskiego generała stają się państwem rozbójniczym. Następnie potępił Rosję za odcięcie Białorusi od dostaw ropy, aby w ten sposób zmusić prezydenta Aleksandra Łukaszenkę do przyłączenia jego kraju do wschodniego sąsiada. W związku z tym skrytykował również polskie władze za to, że nie wspierały i nie wspierają Białorusi przeciwko Rosji, bo to byłoby dbaniem o polskie interesy. Chodzi o to, by w ten sposób Rosja była od nas oddzielona pasem suwerennych państw.

– Ja chcę mieć rząd, który będzie realizował interesy Polski, a nie Unii Europejskiej czy Stanów Zjednoczonych

– podkreślił poseł Korwin-Mikke.

– Prezydent powinien powiedzieć krótko: przedsiębiorstwo Holokaust nie ma żadnych praw do naszych pieniędzy

– dodał (podczas katowickich prawyborów zbierano podpisy pod ustawą STOP447).

Poseł Konfederacji Grzegorz Braun, reżyser, lider Korony, powiedział, że państwo polskie po to powinno być silne, żeby Polacy mogli pozostawać wolnymi ludźmi.

– Nasza chata z kraja, ale wara innym od tego, żeby nam urządzać życie w naszym własnym domu

– zaznaczył polityk, za co otrzymał gromkie brawa.

Były poseł Konfederacji Jacek Wilk, prawnik, członek prezydium zarządu partii KORWiN, stwierdził, że "polski system podatkowy to jest jeden wielki absurd i Polska gospodarka rozwija się nie dzięki, ale mimo systemu podatkowego".

Ostatni przemawiał poseł Konfederacji Konrad Berkowicz, informatyk i filozof, wiceprezes partii KORWiN. Powiedział, że z uwagi na słabość kontrkandydatów ze strony opozycji, kandydat Konfederacji ma realne szanse dostać się do drugiej tury wyborów prezydenckich.

Jeden lider?

Prawybory przeprowadzane są w systemie elektorskim. Każdemu województwu przypada określona liczba elektorów proporcjonalnie do liczby głosów oddanych w tym województwie w wyborach do Sejmu w 2019 roku. Konwencja wojewódzka w Katowicach z 4 stycznia była drugą pod względem ważności, ponieważ do podziału pomiędzy kandydatów było 38 mandatów elektorskich (najwięcej w województwie mazowieckim – 44 mandaty elektorskie, a najmniej w województwie opolskim – 6). Najwięcej głosów uzyskał poseł Krzysztof Bosak – 260, na drugim miejscu był poseł Grzegorz Braun – 181 głosów, a na trzecim poseł Artur Dziambor – 91 głosów. Co ciekawe, nie było głosów nieważnych, co rzeczywiście może świadczyć, że poziom intelektualny wyborców w prawyborach Konfederacji jest wyższy niż przeciętnego wyborcy w jakichkolwiek wyborach. Głosowania w innych miastach również pokazywały mniej więcej taką kolejność, a czterech kandydatów partii KORWiN uzyskiwało podobną liczbę głosów co sam poseł Bosak, co jest oczywiście skutkiem tego, że Ruch Narodowy wystawił tylko jednego kandydata, a głosy na partię KORWiN ulegają rozproszeniu.

Łącznie w 12 konwencjach wojewódzkich najwięcej głosów dostał Krzysztof Bosak – 1916, uzyskując 90 mandatów elektorskich. Na drugim miejscu jest Grzegorz Braun – 1199 głosów i 58 elektorów, a na trzecim miejscu podium – Artur Dziambor z 828 głosami i 39 elektorami. Dalej w kolejności: Konrad Berkowicz – 633 głosy, 29 elektorów, Janusz Korwin-Mikke – 311 głosów, 16 elektorów, Jacek Wilk – 175 głosów, 8 elektorów, Paweł Skutecki – 63 głosy, 2 elektorów, Magdalena Ziętek-Wielomska – 38 głosów, 3 elektorów oraz Krzysztof Tołwiński – 21 głosów, 1 elektor. W rezultacie – co istotne – politycy partii KORWiN mają razem 92 mandaty elektorskie. Oznacza to, że Bosak zdobył niemal 37 proc. mandatów elektorskich, Braun – prawie 24 proc., kandydaci partii KORWiN – ponad 37 proc., a trzech niezależnych – 2 proc. Do podziału w czterech konwencjach wojewódzkich (Łódź, Poznań, Zielona Góra, Szczecin) zostało jeszcze 68 mandatów elektorskich.

Regulamin prawyborów mówi, że "po każdym ze zjazdów kandydat otrzyma, proporcjonalną do poparcia, liczbę mandatów elektorskich, które będzie mógł obsadzić wybranymi przez siebie przedstawicielami". I co teraz? Prawybory niekoniecznie musi wygrać kandydat, który zdobył największą liczbę mandatów elektorskich (mogłoby tak być, gdyby taki kandydat uzyskał 50 proc. poparcia, ale takiego kandydata nie ma). Dlaczego? Bo elektorzy na zjeździe elektorskim niekoniecznie muszą głosować na swojego kandydata! Elektorzy kandydatów partii KORWiN mogą zagłosować na jednego kandydata tej partii (na Janusza Korwin-Mikkego, Artura Dziambora, Konrada Berkowicza lub Jacka Wilka). Ale – jeśli zsumowana liczba elektorów partii KORWiN byłaby niższa niż liczba elektorów posła Bosaka – mogą też zagłosować na posła Brauna, by nie wygrał poseł Bosak albo – jeśli liderem zostałby poseł Braun, co jednak w aktualnej sytuacji jest mało prawdopodobne – mogą zagłosować na Bosaka, by nie wygrał Braun. O kandydacie Konfederacji w wyborach prezydenckich mogą zdecydować też elektorzy Brauna, którzy zagłosują na Bosaka lub wraz z elektorami partii KORWiN – na jednego z kandydatów tej partii. W sytuacji braku szans na zwycięstwo również elektorzy Bosaka mogą zagłosować na Brauna, by nie wygrał kandydat partii KORWiN lub na kandydata partii KORWiN, by nie wygrał Braun.

Podsumowując, żaden z kandydatów nie będzie miał połowy mandatów elektorskich, co oznacza, że musi dojść do przerzucenia głosów jednych kandydatów na innych i może wygrać: 1) Bosak – głosami Bosaka i Brauna lub partii KORWiN, 2) jeden z kandydatów partii KORWiN – głosami partii KORWiN i Brauna lub Bosaka, 3) Braun – głosami Brauna i Bosaka lub partii KORWiN. Mandaty elektorskie kandydatów niezależnych będą miały niewielkie znaczenie. Może też dojść do rozproszenia głosów elektorskich w różnych wariantach.

Tak więc na chwilę obecną mamy wielką niewiadomą, choć moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem dla Konfederacji byłby wybór kandydata, który jest najmniej kontrowersyjny dla opinii publicznej. Dla wielu Polaków Grzegorz Braun jest zbyt katolicki, Korwin-Mikke – zbyt niepoprawny politycznie, a Krzysztof Bosak – zbyt nacjonalistyczny. I może nie mieć nawet znaczenia fakt, że i poseł Braun, i poseł Korwin-Mikke to klasa sama w sobie – obaj zdecydowanie górują intelektualnie nad politykami PiS, PO, PSL czy Lewicy, a poseł Bosak rewelacyjnie wypada we wszelkich debatach politycznych, deklasując rozmówców w wystąpieniach telewizyjnych.

Wszyscy kandydaci są świetni, ale wydaje się, że optymalnym kandydatem Konfederacji byłby poseł Artur Dziambor, który dotychczas uzyskał największe poparcie wśród kandydatów partii KORWiN. Tym bardziej że ma on przyjazne usposobienie i nie wzbudza kontrowersji, czym potencjalnie ma szansę przyciągnąć nowych wyborców.

Fot. Agnieszka Radzik

Opublikował:
Tomasz Cukiernik
Author: Tomasz Cukiernik
O Autorze
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i komentator gospodarczy, a z zamiłowania – podróżnik. Autor czterech książek (m.in. „Dziesięć lat w Unii” i „Socjalizm według Unii”) oraz około tysiąca artykułów opublikowanych w polskiej prasie i Internecie.
Ostatnio opublikowane artykuły tego autora

wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Zgodnie z rozporzadzeniem możesz cofnąć zgode którą wcześniej nam dałeś. Jednak uprzedzamy że portal może przestać działać poprawnie. Cofnij zgodę.

Ta strona wykorzystuje pliki cookie

Używamy informacji zapisanych za pomocą plików cookies w celu zapewnienia maksymalnej wygody w korzystaniu z naszego serwisu. Mogą też korzystać z nich współpracujące z nami firmy badawcze oraz reklamowe. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij na „x” w prawym górnym rogu tej informacji. Jeśli nie wyrażasz zgody, ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w swojej przeglądarce. Więcej o polityce prywatności możesz przeczytać tutaj.