Redakcja | 31 grudnia 2020
Marcin Wroński (KOWR): Mijający rok pokazał, jak ważna jest samowystarczalność żywnościowa kraju. Rolnikom należy się uznanie

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa podsumował 2020 rok na krajowym rynku rolnym. Wśród głównych czynników, które determinowały w 2020 roku sytuację w polskim rolnictwie, wskazał m.in.: warunki atmosferyczne, choroby zwierząt, ograniczenia wprowadzane w celu przeciwdziałania epidemii koronawirusa. O działaniach podjętych przez KOWR pisze "Gazeta Pomorska".
Epidemia i związane z nią restrykcje znacznie utrudniły handel, zarówno na poziomie zagranicznym, jak i krajowym. Lockdowny spowodowały, że producentom rolno-spożywczym brakowało odbiorów ich warzyw, owoców czy mięsa. Restrykcje w innych branżach, m.in. hotelarskiej czy gastronomicznej, determinowały także sytuację podażowo-popytową na rynku rolnym oraz wywierały presję na ceny w całym łańcuchu dostaw żywności.
Zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Marcin Wroński zwraca uwagę, że kluczową rolę samowystarczalności żywieniowej każdego kraju w kontekście bezpieczeństwa obywateli.
– Polskie rolnictwo jest strategicznym działem gospodarki narodowej, którego nadrzędnym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Pandemia koronawirusa w tym kontekście stanowiła jedno z najbardziej wymagających wyzwań, z jakim w ostatnich kilku dekadach mierzyła się gospodarka. Mijający rok pokazał, jak ważna jest samowystarczalność żywnościowa kraju, dzięki polskim rolnikom nie zabrakło żywności w tym trudnym okresie i za to należy im się uznanie
– ocenia Marcin Wroński.
W celu łagodzenia trudnej sytuacji gospodarczej, Ministerstwo Rolnictwa zaproponowało szereg rozwiązań w ustawie o szczególnych instrumentach wsparcia, czyli w tzw. Tarczy Antykryzysowej. KOWR wskazuje konkretne narzędzia wsparcia rolników, którzy w wyniku epidemii i obostrzeń znaleźli się w trudnej sytuacji.
- zasiłek dla rolników i domowników na czas kwarantanny,
- zmiany w zakresie funduszy promocji produktów rolno-spożywczych,
- nienaliczanie odsetek od odroczonych lub rozłożonych na raty środków WPR,
- zmiany w zakresie PROW 2014–2020,
- kredyty preferencyjne dla rolników,
- przedłużenie terminu składania wniosków w 2020 r.,
- ułatwienia w przyjeździe pracowników sezonowych do Polski.
Ponadto, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa przeprowadziły ogólnopolską kampanię "Kupuj świadomie" w ramach, której promowano znak i informację PRODUKT POLSKI, wskazujące, że dany produkt powstał w kraju, na bazie rodzimych surowców.
– Nabywanie rodzimych towarów przekłada się m.in. na: utrzymanie i tworzenie nowych miejsc pracy, zwiększanie wpływów podatkowych do budżetu państwa i budżetów samorządowych, pozyskiwanie środków na inwestycje, a także rozwój rodzimych przedsiębiorstw i gospodarstw rolnych. O sile polskiego rolnictwa będzie w dużej mierze w przyszłości decydować budowanie silnej polskiej marki żywności, połączone z wysoką jakością i skuteczniejsze zrzeszanie się polskich rolników, po to, żeby stawali się podmiotem w wymianie handlowej
– powiedział Dyrektor Marcin Wroński.
pomorska.pl/ Fot. pixabay