sobota
| 24 marca 2018

Pozostał po nim tylko ryngraf… Franciszek Majewski ps. "Słony"

Oliver Pochwat: | 14 marca 2018
Franciszek Majewski

Franciszek Majewski przyszedł na świat 30 marca 1919 r. w Bielsku k. Płocka. Od najmłodszych lat był wychowywany w miłości do Polski. W latach 1938 – 1939 Majewski był oficerem zawodowym 8. Płockiego Pułku Artylerii Lekkiej im. króla Bolesława Krzywoustego.

Gdy wojska III Rzeszy zaatakowały Polskę, Majewski brał udział w bitwie pod Mławą, gdzie zraniony dostał się do niewoli. Postępująca choroba nerek przyczyniła się do zwolnienia go z obozu jenieckiego wiosną 1940 r. Od jesieni 1940 Majewski związał się z konspiracją, będąc żołnierzem Polskiej Organizacji Zbrojnej, a od 1942 Armii Krajowej. W listopadzie 1943 r. został dowódcą plutonu bojowego Kedywu Obwodu Płockiego AK. Brał udział w licznych akcjach przeciwko niemieckim i sowieckim oddziałom, za co otrzymał Krzyż Walecznych.

Gdy wojska sowieckie zagościły w Polsce, ujawnił się z całym sztabem Obwodu i Inspektoratu Płocko-Sierpeckiego AK. Majewski szybko zorientował się, czym są sowieckie gwarancje bezpieczeństwa. Zagrożony aresztowaniem ponownie związał się z konspiracją jako żołnierz Ruchu Oporu Armii Krajowej w Obwodzie "Mewa". Odział Słonego szybko stał się znany w okolicy. Antykomunistyczna partyzantka, oprócz walki z nowym okupantem, prowadziła działalność propagandową.

Mimo ogłoszonej w 1947 r. amnestii Majewski nie ujawnił się. Jak sam mówił, nie wierzył w dobre intencje komunistów. Oddział Słonego przystąpił do zwalczania "obcej" władzy. Partyzanci pod dowództwem Majewskiego przeprowadzili kilka spektakularnych akcji, jak choćby rozbicie grupy operacyjnej złożonej z milicjantów i ubeków. W listopadzie 1947 r. Majewski podporządkował swój oddział 11. Grupie operacyjnej NSZ, obejmując jednocześnie dowództwo nad wszystkimi oddziałami bojowymi Okręgu Mazowsze Zachodnie.

26 września 1948 r. Majewski odwiedził swoją narzeczoną we wsi Węgrzynów koło Sierpca. W wyniku donosu do ubecji Słony wpadł. Dom, w którym się ukrywał został otoczony przez grupę operacyjną złożoną z milicjantów, ubeków i KBW. Majewski, mimo iż był sam, nie zamierzał się poddać. Przez sześć godzin stawiał opór. W końcu ubecy podpalili budynek. Majewski, nie mając innego wyjścia, podjął próbę przebicia się przez kordon. Ocenił jednak, że ucieczka nie jest możliwa. Majewski, aby nie dostać się w ręce komunistów popełnił samobójstwo. Miał tylko 29 lat. Ubowcy, aby mieć pewność, że skończyli ze swoim wrogiem, przyprowadzili schorowanego ojca, który potwierdził tożsamość. Rodzinna historia głosi, że jeden z funkcjonariuszy, widząc rozpacz ojca, podszedł do zwłok Majewskiego i zerwał z munduru ryngraf wizerunkiem Matki Boskiej. Następnie podszedł do ojca i ukradkiem przekazał mu pamiątkę po synu.

 

Oliver Pochwat

Fot. Facebook Kwartalnik "Wyklęci"


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij