piątek
| 23 marca 2018

Józef Zadzierski ps. "Wołyniak". Obrońca ludności cywilnej i młot na banderowców

Oliver Pochwat: | 29 stycznia 2018
Józef Zadzierski ps. "Wołyniak"

Józef Zadzierski przyszedł na świat 5 września 1923 w Kostopolu na Wołyniu. Od małego fascynowało go wojsko. W Równym, gdzie mieszkał, często podziwiał polskich kawalerzystów i piechurów. To tutaj ukończył szkołę powszechną, a następnie przeniósł się do Warszawy, gdzie rozpoczął naukę w gimnazjum. Po wybuchu wojny z Niemcami Zadzierski poszedł walczyć za Polskę.

Podczas kampanii wrześniowej znalazł się w Samodzielnej Grupie Operacyjnej "Polesie", gdzie służył w zwiadzie konnym. W 1941 roku nawiązał kontakt z Narodową Organizacją Wojskową. Po jakimś czasie Józef przyjął pseudonim "Zawisza". W wyniku wpadki w grójeckiej komórce NOW i obawie przed aresztowaniem, skierowano go do NOW Rzeszów. Tak Józef Zadzierski trafił do oddziału Franciszka Przysiężniaka ps. "Ojciec Jan", gdzie zmienił swój pseudonim na "Wołyniak".
Podczas swojego pobytu u "Ojca Jana", "Wołyniak" brał udział w akcjach przeciwko Ukraińcom i Niemcom gnębiącym polską ludność w rejonach Zasania. Dowództwo widząc waleczność i poświecenie "Wołyniaka", powierzyło mu zadanie ochrony cywil przed Ukraińcami oraz likwidację konfidentów. Na terenie, na którym operował Zadzierski roiło się od ukraińskich formacji kolaboracyjnych, które czuły się bezkarnie. Sytuacja uległa zmianie, gdy do akcji wkroczył "Wołyniak". Odtąd lokalni Ukraińcy trzymali się na baczność i przestali prześladować Polaków.

Gdy w 1944 roku swoją aktywność zaczęła przejawiać Ukraińska Powstańca Armia, partyzanci Zadzierskiego skoncentrowali się na walkę przeciwko nim. Podczas ofensywy sowietów w 1944 roku wskazał bezpieczny bród na rzece San. Umożliwiło to opanowanie Armii Czerwonej oraz Leżajska.
Pod koniec 1944 roku wykonując rozkaz władz okręgowych NOW, Zadzierski zorganizował w Leżajsku milicję. 23 września zostaje aresztowany przez NKWD i osadzony w więzieniu na Zamku w Rzeszowie. Pod koniec listopada udaje mu się uciec z transportu żołnierzy AK w głąb ZSRR. Po powrocie w rodzinne strony likwiduje szpili, kapusiów i współpracowników MO, KBW i UB. Przez cały okres swojej działalności "Wołyniak" bronił cywili przed bandami ukraińskimi, przez co ludność wspierała jego oddział.
W nocy z 11 na 12 listopada 1946 podczas potyczki w rejonie Tarnawca, został ranny w rękę. Zadzierski nie mógł poddać się regularnemu leczeniu, gdyż groziło to dekonspiracją i aresztowaniem. Nieleczona rana szybko została opanowana przez gangrenę. Nie widząc innego wyjścia z sytuacji, nocą z 28 na 29 grudnia 1946 r. popełnił samobójstwo.

 

Oliver Pochwat
Fot. Facebook Polskie Formacje Wojskowe


Zobacz więcej z kategorii: Polska | Świat | Gospodarka | Opinie | Bez komentarza | Po godzinach | wSensie.tv
wSensie.pl to polski portal internetowy, którego celem jest dostarczanie Czytelnikom najwyższej jakości informacji i opinii. Na naszych stronach znajdą Państwo najważniejsze informacje ze świata polityki i gospodarki, liczne wywiady i komentarze oraz wideo. 2018 Copyright wSensie.pl
Ta strona wykorzystuje do swojego działania pliki Cookies. Możesz je zablokować w ustawieniach swojej przeglądarki. Blokada może spowodować niepoprawne działanie strony lub brak dostępu do niektórych jej funkcji. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zamknij